Kytara

Základní informace o “klasické kytaře”

Klasická kytara také někdy nazývaná “španělská kytara” nebo jen “španělka” je šesti- strunný drnkací nástroj. Obvyklé ladění je E-A-d-g-h-e1, nástroj ale zní o oktávu níž než se píše. Je určena především pro sólové hraní klasické (vážné) hudby, ale své uplatnění si najde i v komorní hře.

Charakteristický pro tento nástroj je zvuk,  který je kulatý a teplý. To je dáno především výběrem použitého materiálu při výrobě, konstrukcí, použitím nylonových strun (nylonové struny)  a  způsobem brnknutí do struny nebo-li úhozem.

Podle velikosti rozdělujeme kytary na:

  • 4/4 kytara
  • 7/8 kytara
  • 3/4 kytara
  • 1/2 kytara
  • 1/4 kytara

Tento nástroj se používá k výuce hry na kytaru na základních uměleckých školách, konzervatořích a hudebních akademií.

Klasická kytara

Klasická kytara

Klasická kytara

Klasická kytara

Akustická kytara

Akustická kytara se od klasické liší v mnoha směrech. Z hlediska proporcí má užší krk, větší tělo. Uvnitř je zcela jinak stavěná (např.: má jiný způsob žebrování) a je určena k použití s kovovými strunami (kovové struny). Hraje se především trsátkem (Trsátko).

Existuje celá řada typů akustických kytar např.: Dreadnought, Parlor…

Je vhodná spíše k  doprovodům nicméně sólové hraní není v dnešní době výjimkou. Uplatnění nachází v řádě hudebních stylů např. : folk, country, bluegrass, blues  a mnoho dalších.

Akustická kytara s výkrojem

Akustická kytara s výkrojem

Akustická kytara

Akustická kytara značky Martin

Elektrická kytara

*Elektrická kytara (správněji elektrofonická) je druh kytary, ve které elektromagnetické snímače převádějí chvění strun s ocelovým jádrem na elektrický proud, který je veden z kytary do zesilovače. S elektrickou kytarou se často používají nejrůznější efekty k úpravě zvuku. Výsledný zvuk významně ovlivňuje i použitý zesilovač a reproduktor. Kytary bývají nejrůznějších tvarů např.: Stratocaster, Telecaster, Les Paul, SG, Hard a Heavy.

Elektrická kytara typu Les Paul

Elektrická kytara typu Les Paul

Basová kytara

Basová kytara

*zdroj https://cs.wikipedia.org/

Komentáře jsou uzavřeny.