Struny a jejich výměna – I.díl

Struny a jejich výměna – I. díl

Než se pustíme do  výměny strun,  je vhodné  se něco dozvědět o samotných strunách. A právě tím začnu dnešní I. díl. Pokud jste dobře obeznámeni s druhy strun a jejich výběrem,  můžete se bez obav přesunout rovnou ke II. dílu – Struny a jejich výměna – II. díl.

Druhy strun

Struny na kytaru lez rozdělit do tří hlavních kategorií,  z nichž každá má svá další specifika. Kategorie jsou určeny typem kytary.

Struny pro klasickou kytaru

Pro klasickou kytaru (tedy tu, kterou používáme při výuce na ZUŠ – klasická kytara) se používají výhradně nylonové struny. Proč výhradně? Zpravidla proto, že tyto nástroje nejsou stavěny pro kovové struny, které mají větší tah. Větší tah u těchto klasických kytar způsobuje v lepším případě deformaci přední desky (vyboulení). V horším případě to pak může být například odrhnutí kobylky nebo  ohnutí profilu krku do tvaru U.

 Nylonové struny lze obecně rozdělit do tří podkategorií: Struny s nízkým pnutím, se středním pnutím, s vysokým pnutím. Dále je můžeme rozdělit na struny určené pro klasické hraní a struny pro flamenco styl.

Současný výběr na trhu je však mnohem více rozmanitý. Například někteří výrobci, kteří spolupracují se špičkovými  hráči, nabízejí různé mixy výše uvedených podkategorií.  Cena se odvíjí od způsobu výroby a použitých materiálů, tedy od kvality.

Struny pro akustickou kytaru

Pro akustické kytary typu “jumbo”, “dreadnought”, “parlor”, “grand concert”, “grand auditorium”, “grand orchestra” a “12-ti strunné kytary” se používají kovové struny.  Ty rozdělujeme na měkké, středně měkké, středně tvrdé, tvrdé a extratvrdé. Tvrdost je určena tloušťkou strun. Při výběru se orientujeme podle tloušťky první struny. Například za měkké struny se považuje sada strun, kdy první struna má tloušťku 0,009 inch  (jednotky jsou uvedeny v palcích). I v tomto případě  je výběr na trhu velmi rozmanitý. 

Struny pro elektrickou kytaru

Pro elektrické kytary se používají struny, podobně jako u akustických kytar, kovové. Platí zde stejné dělení na  měkké, středně měkké, středně tvrdé, tvrdé a extratvrdé podle tloušťky strun. To jakou tvrdost vybrat závisí na stylu hraní (prsty, trsátkem, kombinací prstů a trsátka) a žánru (např. jazz, rock, blues, metal, folk…). Svou roli při výběru strun má typ elektrické kytary (Stratocaster, Telecaster, Les Paul, SG, Hard a Heavy, Pololubové a Lubové).  Výběr strun je i v této kategorii velmi bohatý a výrobci dnes nabízejí špičkovou technologii výroby a  použité materiály. 


Tak teď už víte základní informace o strunách, jaké máme druhy, a který druh strun používáme právě při výuce. Pojďme vybrat vhodné struny.

Výběr strun pro klasickou kytaru

Struny, které doporučuji, jsou z Francie a nesou značku SAVAREZ. Mají velmi dobré zvukové vlastnosti a dlouhou životnost. I několikrát delší než například české struny Nylton. To je dáno technologií při výrobě a kvalitě použitého materiálu. Obecně u nylonových strun počítejte s tím, že cena odpovídá kvalitě a investovat do dražších strun (od 200,- kč) se tedy z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.

Cenově se struny SAVAREZ pohybují od cca 250, až 470,- kč (záleží na typu).  Který typ vybrat vám osobně poradím na hodině kytary.

Pokud již máte koupeny vhodné struny, tak je ten správný čas začít s jejich výměnou – Struny a jejich výměna II. díl.

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.